Eventy
W tegoroczny długi weekend majowy odwiedziła nasze ranczo grupa pasjonatów, poszukiwania skarbów. Grupa Panów uzbrojonych w wyszukiwacze matalu spędzili na naszym ranczu i w pobliskich okolicach tegoroczną majówkę. Choć pogoda nie rozpieszczała oni dzielnie pomimo deszczu wyruszali w teren na poszukiwania. Po dniu poszukiwań zwięczeniem było wspólne biesiadowanie przy ognisku.
W sobotę 9 czerwca gościliśmy po raz kolejny w naszym gospodarstwie miłośników rajdów 4x4. Organizatorzy zaplanowali przygodę na odcinku ok. 45 km w strefie Natura 2000. Po przejażdżce uczestnicy dotarli do naszego Ranczo gdzie czekało na nich przygotowane w brzozowym zagajniku ognisko z bigosem i kiełbaskami.
Po posileniu się młodsi uczestnicy rajdu zostali zaproszeni do zabaw sportowych przygotowanych właśnie dla nich, w tym czasie tatusiowie rozegrali mecz siatkówki, mamy wolny czas spędziły na relaksie na hustawce.
Najmłodsi uczestnicy rajdu w tym czasie wysłuchali pogadanki o koniach oraz zostali oprowadzenia na koniku.
W zabawach sportowych mogli zmieżyć się między innymi w konkurencjach grupowych takich jak: okręcianie mumii, najpiekniejszy uśmiech po cytrynie, zabawa w kolory, odbijanie baloników z wodą.
Po zabawach sportowych dziecieki miały czas na zasmakowanie gofrów z bitą śmietaną i truskawkami.
Studzianki Pancerne (do 1969 Studzianki) to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim. W dniach 9-16 sierpnia 1944 r. rozegrała się tutaj bitwa pancerna IV Korpusu Gwardii i I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte z nacierającymi – niemiecką 45 Dywizją Grenadierów, 19 Dywizją Pancerną i Pancerno-Spadochronową Dywizją Herman Goering. Zwycięstwo radzieckich i polskich wojsk pozwoliło utrzymać przyczółek magnuszewski, z którego w styczniu 1945 r. ruszyła ofensywa wyzwalająca Warszawę, Łódź i Poznań
Cicha, spokojna wieś
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1470 roku. Jan Długosz napisał wtedy: "Studzianki, wieś położona w parafii Leżenice". Pod koniec XVI wieku wieś miała około 90 hektarów i...karczmę. Przez wieki był to teren spokojny, w jego okolicach doszło tylko do dwóch potyczek: podczas potopu szwedzkiego i w czasie Powstania Styczniowego. Jednak za sprawą wydarzeń z końca II wojny światowej wieś przeszła do historii. Bowiem w sierpniu 1944 stała się ona kluczową pozycją w bitwie o utrzymanie przyczółka warecko-magnuszewskiego.
Pomnik-mauzoleum
W 1964 roku, w 20. rocznicę bitwy odsłonięto pomnik-mauzoleum upamiętniający zażarte walki o Studzianki. Pomnik wykonano według projektu architekta Narcyza Szwejdzińskiego przy współpracy Włodzimierza Skolimowskiego. Na postumencie umieszczono tablice upamiętniające jednostki polskie i radzieckie walczące o przyczółek warecko-magnuszewski. Głównym akcentem pomnika jest czołg T-34/76 nr 217, którym podczas walk dowodził porucznik Mateusz Lach. Był to pierwszy czołg, który wjechał do Studzianek.
Miejsce to odwiedziłam nie tak dawno temu.
Ciekawostka
Jak podaje Wikipedia, w Studziankach w 1960 urodził się Janusz Piechociński, polityk PSL, obecny wicepremier i minister gospodarki.